Historie RR
Historie plemene Rhodéských ridgebacků sahá do 17. století, kdy byl popsán první pes s obráceným pruhem srsti na hřbetě tzv. ridge. V tehdejší oblasti jižní Rhodesie (dnešní Zimbabwe) byl chován pro svou vytrvalost ve stopování jihoafrické zvěře.
Tzv. hotentotští psi se v polovině 19. století začali křížit se psy dovezenými z Evropy, čímž upevnili nejen své lovecké a stopařské schopnosti, ale stali se i výbornými rodinnými společníky, kteří si navíc zachovali i svůj ridge.
Francis R. Barnes, zakladatel Parent Clubu v Rhodésii, se na setkání šlechtitelů v Bulawayo roku 1922 zasloužil o uznání a zapsání plemenného standardu Rhodéského ridgebacka a od roku 1924 se stal mezinárodně uznávaným.
Zdroj: wikipedia.org, ČKRR
Standard RR podle ČMKU
FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE
Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)
F.C.I. - Standard č. 146 / 07.08.1998 / D
Rhodézský ridgeback
(Rhodesian Ridgeback)
Překlad: Jochen H.Eberhardt
Země původu: Jižní Afrika, standard zpracovaly kynologické organizace Kennel Union of South Africa a Simbabwe Kennel Club.
Datum publikace platného původního standardu: 10.12.1996
Použití: Rhodéský ridgeback se stále ještě používá v mnoha částech světa k lovu zvěře, ale těší se mimořádné oblibě také jako hlídací pes a člen rodiny.
Klasifikace FCI: Skupina 6 honiči, barváři a příbuzná plemena Sekce 3 příbuzná plemena Bez zkoušky z výkonu
Celkový vzhled: Rhodéský ridgeback by měl být harmonicky stavěný, silný, svalnatý, obratný a aktivní, symetrický z profilu a při pohybu střední rychlostí vysloveně vytrvalý. Hlavní důraz se klade na pohyblivost, eleganci a funkční zdraví bez jakýchkoliv tendencí k nadměrně mohutnému vzhledu.
Ridge: Základní charakteristikou plemene je pruh srsti na hřbetě rostoucí opačným směrem než ostatní srst (ridge). Ridge musí být symetrický, jasně ohraničený, začínající těsně za lopatkami a zužující se až ke kyčelním kostem. Přední rozšířená část je tvořena dvěma chlupovými víry (korunkami) rostoucích proti sobě a co nejsouměrnějšími. Dolní okraje korunek nesmí zabírat více než 1/3 délky celého ridge. Průměrná šířka ridge je 5cm.
Povaha: Důstojná, inteligentní, vůči cizím zdrženlivá, ale bez náznaků agresivity nebo bázlivosti.
Hlava / lebka: Lebka by měla být střední délky (šířka mezi ušima a vzdálenosti od vrcholu týlního hrbolu až ke stopu a od stopu ke špičce čenichu by měly být stejné), plochá a široká mezi ušima; je-li pes v klidu, netvoří se mu na hlavě žádné vrásky.
Stop: Stop by měl být výborně vyznačen: profil od vrcholu týlního hrbolu až ke špičce čenichu (nesmí tvořit přímku).
Nosní houba: Nos by měl být černý nebo hnědý. Černý nos by měl ladit s tmavýma očima, hnědý nos s jantarově zbarvenýma očima.
Tlama: Tlama by měla být dlouhá, hluboká a silná.
Pysky: Pysky by měly být pevně napjaté a dobře přiléhat k čelistem.
Čelisti / zuby: Čelisti silné, s dokonale uzavřeným zámkem a úplným nůžkovým skusem. To znamená, že horní řezáky těsně přesahují dolní řezáky a v čelistech jsou posazeny kolmo. Zuby musejí být dobře vyvinuté, to platí zvláště o špičácích a trhácích.
Líce: Žádné líce.
Oči: Oči by měly být posazeny ve střední vzdálenosti od sebe, kulaté, jasné a jiskřící, s inteligentním výrazem. Jejich barva by měla ladit s barvou srsti.
Slechy: Uši nasazené poměrně vysoko, střední velikosti, u kořene velmi široké a zužující se k zaoblené špičce. Uši by měly být neseny přilehlé k hlavě.
Krk: Krk by měl být poměrně dlouhý, silný a bez volné kůže na hrdle.
Hřbet: Silný.
Bedra: Silná, svalnatá a lehce klenutá.
Hruď: Neměla by být příliš široká, ale velmi hluboká a prostorná; nejhlubší bod hrudní kosti by měl dosahovat k lokti.
Předhrudí: Při pohledu ze strany by mělo být patrné.
Žebra: Přiměřeně klenutá, nikdy by neměla být sudovitá.
Ocas: U kořene silný, směrem ke špičce ocasu se pozvolna zužuje, není ale hrubý. Přiměřené délky, není nasazen příliš nízko, ani příliš vysoko, nesen lehce zahnutý, ale nikdy nekroužkuje.
Hrudní končetiny: Hrudní končetiny by měly být zcela rovné, silné a se silnými kostmi; lokty přiléhají ke hrudníku. Při pohledu ze strany by měly být hrudní končetiny silnější než při pohledu zepředu. Silné zápěstní klouby, přední nadprstí postaveno lehce šikmo.
Plece: Šikmo uložené lopatky by měly jasně vyznačeny, plece svalnaté, jež dávají tušit velkou rychlost.
Pánevní končetiny: Osvalení pánevních končetin štíhlé, koleno dobře úhlené, nárt krátký.
Tlapy: Kulaté, s dobře sevřenými a klenutými prsty.
Pohyb: Prostorný, volný a energický.
Srst: Srst by měla být krátká a hustá, hladká a lesklá; srst není vlnitá ani hedvábná.
Barva: Světle pšeničná až červená pšeničná. Trocha bílé na hrudi a na prstech je přípustná, velké bílé skvrny na těchto místech nebo na břiše jsou nežádoucí. Tmavá tlama a tmavé uši jsou přípustné. Příliš mnoho černých chlupů v srsti je nežádoucí.
Požadovaná kohoutková výška:
Psi: 63 cm (25") až 69 cm (27")
Feny: 61 cm (24") až 66 cm (26")
Hmotnost:
Psi: 36,5 kg (80 liber)
Feny: 32 kg (70 liber)
Vady: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru ke stupni odchylky.
Poznámka: Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.
Rhodéský ridgeback je v současnosti jediným uznávaným plemenem pocházejícím z jižní Afriky.
Zdroj: ČKRR